
SPDT electromechanical signal relay with a 5VDC coil voltage and 2A contact current rating. Features gold/silver contact material and plating, 250VAC/220VDC maximum voltage ratings, and a 200mW coil power. Through-hole mounting with PC pin termination, operating temperature range of -40°C to 70°C, and a mechanical life of 500,000 hours. RoHS compliant and UL/CSA approved.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS1E-S-DC5V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 40mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 125R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 5V |
| Contact Current Rating | 2A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Current Rating | 2A |
| Depth | 9.9mm |
| Height | 9.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15mm |
| Life (Hours) | 500000Hour |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Case |
| Power Consumption | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Function | SPDT |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Type | Electromechanical |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 220V |
| Weight | 3.2g |
| Width | 9.9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS1E-S-DC5V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
