
General purpose electromechanical relay featuring a Single Pole Double Throw (SPDT) contact configuration. Coil operates at 9VDC with a 22.2mA current draw and 200mW power consumption, boasting a 405 Ohm coil resistance. Contact ratings include 3A maximum current and 220VDC / 250VAC maximum voltage, with gold and silver contact material. This through-hole mount relay offers a 10ms operate time and 5ms release time, operating within a -40°C to 70°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS1E-S-DC9V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 22.2mA |
| Coil Resistance | 405R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 9V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Depth | 9.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 220V |
| Weight | 3g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS1E-S-DC9V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
