
SPDT General Purpose Relay, Latching, Single Coil, DC Input, AC/DC Output. Features a 12VDC coil voltage with 90mW coil power and 7.5mA coil current. Contact ratings include 3A max current and 220VDC / 250VAC voltage. Through-hole mounting with PC pin termination. Operating temperature range from -40°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS1E-SL-DC12V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 7.5mA |
| Coil Power | 90mW |
| Coil Resistance | 1.6kR |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Depth | 9.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 200mW |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Weight | 3g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS1E-SL-DC12V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
