
SPDT general purpose relay featuring a 12VDC latching dual coil with 15mA coil current and 180mW power consumption. Contact ratings include 2A at 30VDC and 250VAC/220VDC maximum. This through-hole mount component offers gold/silver contact material, 10ms operate time, and 5ms release time. Approvals include UL and CSA, with RoHS compliance and lead-free construction.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS1E-SL2-DC12V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 15mA |
| Coil Resistance | 800R |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 2A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 2A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 180mW |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 3g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS1E-SL2-DC12V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
