
DPDT General Purpose Relay, DC Input, AC/DC Output, Through Hole Mount. Features a 24VDC coil with 8.3mA current and 200mW power consumption. Offers a 3A contact current rating and 250VAC/220VDC contact voltage rating. Operates within a -40°C to 70°C temperature range with 10ms operate and 5ms release times. DIP package with PC pin termination, lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS2E-S-DC24V-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 8.3mA |
| Coil Power | 180mW |
| Coil Resistance | 2.88kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Depth | 9.9mm |
| Height | 9.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 200mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Weight | 4g |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS2E-S-DC24V-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
