General purpose electromechanical relay featuring a DPDT (2 Form C) contact configuration. Coil operates at 48VDC with 200mW power consumption and 4.2mA current. Contact ratings include 2A at 30VDC, with a maximum AC voltage rating of 250V and DC voltage rating of 220V. Through-hole mounting with PC pin termination. Approvals include UL and CSA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS2E-S-DC48V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 4.2mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 11.52kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 48V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 2A |
| Depth | 9.9mm |
| Height | 9.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 5Hour |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Poles | 2 |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 220V |
| Weight | 4g |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS2E-S-DC48V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
