Panasonic DSP2A-L2-DC24V technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 12.5mA |
| Coil Resistance | 1.92kR |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Tin, Silver, Gold |
| Depth | 11mm |
| Height | 10.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20.2mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Carton |
| Power Consumption | 300mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DSP |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPST |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 4.5g |
| Width | 11mm |