Panasonic ECA-1HM3R3B technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 11mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 35mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |