Panasonic ECA-1VM220B technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Ripple Current | 95mA |
| Series | M |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |