Panasonic ECA-2VM101 technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 18mm |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Height | 31.5mm |
| Height - Seated (Max) | 1.319inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 31.5mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 535mA |
| Ripple Current (AC) | 535mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |