This Panasonic ECEP2WP182HX is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1800uF and a DC rated voltage of 450VDC. It has a tolerance of 20% and an equivalent series resistance (ESR) of 0.12. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a snap-in termination style. It operates within a temperature range of -25°C to 85°C and has a lifetime of 3000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ECEP2WP182HX technical specifications.
| Capacitance | 1800uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| ESR | 0.12Ohm |
| Ripple Current | 7020mA |
| Leakage Current | 2700@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 50 X 92mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |