Panasonic ECH-U1C101JX5 technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | PPS |
| Dielectric Material | Polyphenylene |
| Height | 0.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECHU(X) |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 16V |
| Voltage Rating | 16V |
| Voltage Rating (AC) | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |