Panasonic ECH-U1H104JX9 technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Case Code (Imperial) | 1913 |
| Case Code (Metric) | 4833 |
| Package/Case | 1913 |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.3mm |
| Dielectric | PPS |
| Dielectric Material | Polyphenylene |
| Height | 2.1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.8mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECHU(X) |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.3mm |