The ECJ0EB1A104K is a 0.1uF ceramic capacitor from Panasonic with a DC rated voltage of 10V. It has a 0402 package type and is designed for use in a variety of applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It is a multilayer ceramic (MLCC) capacitor with a width of 0.5mm and a length of 1mm.