Panasonic ECOS2AP332CB technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Lead Diameter (mm) | 0.8 |
| Terminal Pitch (mm) | 10 |
| Product Height (mm) | 50 |
| Product Diameter (mm) | 25 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 25 X 50 |
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| ESR | 0.09Ohm |
| Ripple Current | 4060mA |
| Leakage Current | 1723.37@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Type | Electrolytic |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |