The ECQB1334JF3 is a 0.33uF film capacitor with a rated voltage of 100VDC and a tolerance of 5%. It has a negative capacitance tolerance of -5% and a positive capacitance tolerance of 5%. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style. It has a size of 13 x 9 x 23 and a terminal pitch of 5mm. The ECQB1334JF3 operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ECQB1334JF3 technical specifications.
| Capacitance | 0.33uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 13 X 9 X 23mm |
| Terminal Pitch | 5mm |