The ECQE1A334KBB film capacitor from Panasonic features a capacitance of 0.33uF with a tolerance of 10%. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius and is rated for 125VAC. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and a size of 12.3 X 5.9 X 16.2. It is suitable for general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ECQE1A334KBB technical specifications.
| Capacitance | 0.33uF |
| Voltage | 125VAC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 125VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 12.3 X 5.9 X 16.2mm |
| Terminal Pitch | 7.5mm |