The ECQU2A335MLA is a film capacitor from Panasonic with a capacitance of 3.3uF and a voltage rating of 250VAC. It features a tolerance of 20% and a dielectric material of PET. The capacitor is designed for interference suppression and has a negative capacitance tolerance of -20 and a positive capacitance tolerance of 20. It operates within a temperature range of -40 to 100 degrees Celsius and is mounted through a hole with a radial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic ECQU2A335MLA technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Voltage | 250VAC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 250VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Type | Interference Suppression |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 30.5 X 23 X 34mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |