Panasonic EEE-FK1A220AR technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.19% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.35R |
| Height | 5.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.24inch |
| Impedance | 1.35R |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 1.8mm |
| Lead Pitch | 1mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 90mA |
| Ripple Current (AC) | 90mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FK |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 10V |
| Voltage Rating | 10V |
| Voltage Rating (AC) | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 4.3mm |