Panasonic EEE-FK1H4R7R technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.9R |
| Height | 5.8mm |
| Impedance | 2.9R |
| Lead Diameter | 0.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 60mA |
| Ripple Current (AC) | 60mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FK |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 5.5mm |