Panasonic EEE-FT1E220AR technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 850mR |
| Height | 5.8mm |
| Lead Diameter | 0.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1mm |
| Leakage Current | 5.5uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 160mA |
| Ripple Current (AC) | 160mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FT |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |