Panasonic EEE-HD1V470AP technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.5R |
| Height | 10.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.402inch |
| Impedance | 1.5R |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3.1mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10.2mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 79mA |
| Ripple Current (AC) | 79mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 35V |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |