This Panasonic EEE1CA101P capacitor is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It has a capacitance of 100uF and a DC rated voltage of 16V. The capacitor measures 8.3mm in width and 8.3mm in length, with a height of 6.2mm. It is ROHS compliant and suitable for use in a variety of applications.