The Panasonic EEE1CA470SP is a 47uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 16V. It measures 6.6mm in width and length, and 5.4mm in height. The capacitor operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.