This Panasonic EEE1EA221P is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 220uF and a DC rated voltage of 25V. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The capacitor is 10.3mm wide and 10.3mm long, with a height of 10.2mm. It is a ROHS compliant component.