This Panasonic EEE1JA470UP capacitor is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 47uF and a DC rated voltage of 63V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor measures 8.3mm in width, 8.3mm in length, and 10.2mm in height. It is ROHS compliant and suitable for use in a variety of applications.