This Panasonic EEEFN1E331P is a 25VDC rated, 330uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% capacitance tolerance. It has a standard ESR and is designed for surface mount applications. The capacitor operates within a temperature range of -40°C to 105°C and has a maximum ripple current of 600mA. It is constructed as a cylindrical component with a size of 8 x 10.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEEFN1E331P technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| ESR | 0.16Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 600mA |
| Leakage Current | 82.5@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 8 X 10.5mm |
| Construction | Cylindrical |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |