This Panasonic EEEFN1H330P is a 33uF electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 50VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 165 and a leakage current of 16.5uA at 2 minutes. The capacitor is constructed with a cylindrical shape and has a standard ESR type. It can operate between -40°C and 105°C and is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEEFN1H330P technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| ESR | 0.88Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 165mA |
| Leakage Current | 16.5@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 6.3 X 6.1mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Cylindrical |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |