This Panasonic EEEFP1C471AL is a 470uF aluminum electrolytic capacitor with a 16VDC voltage rating and 20% tolerance. It features a low ESR of 0.08 and a ripple current of 850. The capacitor has a leakage current of 75.2uA at 2 minutes and a lifetime of 2000 hours. It is constructed with a cylindrical shape and is designed for surface mount applications. The operating temperature range is -55 to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEEFP1C471AL technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| ESR | 0.08Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 850mA |
| Leakage Current | 75.2@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 8 X 10.2mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Cylindrical |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |