The EEEFP1C471AV is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 470uF and a DC rated voltage of 16V. It has a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor is designed for surface mount applications and has a width of 8.3mm and a length of 10mm.