This Panasonic EEEFP1E331AL capacitor features a capacitance of 330uF with a voltage rating of 25VDC and a tolerance of 20%. It has a low ESR type and a negative capacitance tolerance of -20. The device is constructed as a cylindrical electrolytic capacitor with a surface mount package type. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C and has a lifetime of 2000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEEFP1E331AL technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| ESR | 0.08Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 850mA |
| Leakage Current | 82.5@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 8 X 10.2mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Cylindrical |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |