This Panasonic EEEFP1V221AL capacitor features a capacitance of 220uF with a voltage rating of 35VDC and a tolerance of 20%. It has a low ESR type and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius. The capacitor is designed for surface mount applications and has a cylindrical construction. It meets the requirements for a standard aluminum electrolytic capacitor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEEFP1V221AL technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| ESR | 0.08Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 850mA |
| Leakage Current | 77@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 8 X 10.2mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Cylindrical |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |