The EEEFP1V221AV is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 220uF and a DC rated voltage of 35V. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is designed for surface mount applications and has a width of 8.3mm, a length of 10mm, and a height of 10.2mm. It is manufactured by Panasonic and meets standard compliance requirements.