This Panasonic EEEHA1E331UV capacitor features a capacitance of 330uF with a tolerance of 20% and a rated voltage of 25VDC. It has a ripple current of 180 and a leakage current of 82.5uA at 2 minutes. The capacitor is constructed with a cylindrical design and is suitable for surface mount applications. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEEHA1E331UV technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 180mA |
| Leakage Current | 82.5@2MinuA |
| Lifetime | 1000h |
| Size | 8 X 10.2mm |
| Construction | Cylindrical |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |