This Panasonic EEEHA1H470XV is a 47uF surface mount aluminum electrolytic capacitor with a 50VDC working voltage and 20% capacitance tolerance. It has a ripple current rating of 63 and a leakage current of 23.5 microamps at two minutes. The capacitor is constructed with a cylindrical shape and has a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEEHA1H470XV technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 63mA |
| Leakage Current | 23.5@2MinuA |
| Lifetime | 1000h |
| Size | 6.3 X 7.7mm |
| Construction | Cylindrical |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |