This Panasonic EEEHC1H330P capacitor is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 33uF and a DC rated voltage of 50V. It has a maximum operating temperature of 105C and a minimum operating temperature of -40C. The capacitor is designed for surface mount applications and has a width of 8.3mm and a length of 10mm.