The EEETG1K470UV is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It has a capacitance of 47uF and a DC rated voltage of 80V. The capacitor is designed for surface mount applications and has a width of 10.3mm and a length of 12mm. It is suitable for use in a variety of electronic circuits.