Panasonic EEF-UE0E331LR technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Package/Case | 2917 |
| Construction | Flat |
| Depth | 4.3mm |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7mR |
| Height | 4.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.165inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.3mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 0.007R |
| Ripple Current | 3.7A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SP-Cap UE |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 2.5V |
| DC Rated Voltage | 2.5V |
| Width | 4.3mm |