Panasonic EEFCX0G181R technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Product Length (mm) | 7.3 |
| Product Depth (mm) | 4.3 |
| Product Height (mm) | 1.9 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 7.3 X 4.3 X 1.9 |
| Case Code | CX |
| Capacitance | 180uF |
| Voltage | 4VDC |
| DC Rated Voltage | 4VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| ESR | 0.015Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 5100mA |
| Leakage Current | 72@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Type | Polymer |
| Construction | Flat |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |