The EEGA2V392GKT is a 3900uF aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating voltage of 350VDC and a tolerance of 20%. It features a low ESR type and a maximum ripple current of 10890. The capacitor is designed for stud mount applications and has a lifetime of 3000 hours. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEGA2V392GKT technical specifications.
| Capacitance | 3900uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| ESR | 0.045Ohm |
| Ripple Current | 10890mA |
| Leakage Current | 3505@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 63.5 X 104.775mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Stud Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |