This Panasonic EEGAA2V392GKN capacitor features a capacitance of 3900uF and a working voltage of 350VDC with a tolerance of 20%. It has a low ESR type and a high ripple current rating of 10890. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and is mounted via a stud. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEGAA2V392GKN technical specifications.
| Capacitance | 3900uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| ESR | 0.045Ohm |
| Ripple Current | 10890mA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 63.5 X 104.775mm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |