This Panasonic EEGAA2V392GKT is a 350VDC aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 3900uF and a tolerance of 20%. It has a low ESR of 0.045 and a high ripple current of 10890. The capacitor is designed for stud mount and has a cylindrical can construction. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEGAA2V392GKT technical specifications.
| Capacitance | 3900uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| ESR | 0.045Ohm |
| Ripple Current | 10890mA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 63.5 X 104.775mm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |