This Panasonic EETED2D102J is a 200VDC electrolytic capacitor with a capacitance of 1000uF and 20% tolerance. It features a low ESR type and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius. The capacitor is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and a terminal pitch of 10. It has a lifetime of 2000 hours and a leakage current of 1341.64 microamps at 5 minutes. The capacitor measures 25 by 45 in size and is constructed with an aluminum cylindrical can.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EETED2D102J technical specifications.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 200VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 200VDC |
| Ripple Current | 4060mA |
| Leakage Current | 1341.64@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 45mm |
| Terminal Pitch | 10mm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |