This Panasonic EETUQ2D102CJ is a 200VDC 1000uF 20% electrolytic capacitor with a standard ESR type. It features a large aluminum cylindrical can construction and a snap-in termination style. The capacitor is rated for a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius. It has a lifetime of 2000 hours and a leakage current of 1341.64 microamps at 5 minutes. The capacitor measures 25 by 35 millimeters in size and has a terminal pitch of 10 millimeters.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EETUQ2D102CJ technical specifications.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 200VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 200VDC |
| ESR | 0.199Ohm |
| Ripple Current | 3250mA |
| Leakage Current | 1341.64@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 35mm |
| Terminal Pitch | 10mm |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |