Panasonic EEU-HD1C471 technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 8mm |
| Height | 11.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.512inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 11.5mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 310mA |
| Ripple Current (AC) | 310mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HD |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 16V |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |