Panasonic EEU-HD1H680 technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 6.3mm |
| Height | 11.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.5inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 11.2mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 110mA |
| Ripple Current (AC) | 110mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HD |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |