This Panasonic EEUFC1H222E is a 2200uF aluminum electrolytic capacitor with a 50VDC rating and 20% tolerance. It has a negative capacitance tolerance of -20 and a maximum impedance of 0.023 ohms at 20°C and 100kHz. The capacitor is designed for through-hole mounting with a radial termination style and is constructed with an aluminum cylindrical can. It can operate between -55°C and 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEUFC1H222E technical specifications.
| Capacitance | 2200uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 3100mA |
| Leakage Current | 1100uA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 18 X 35.5mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 7.5mm |
| Maximum Impedance | 0.023@20°C@100kHzOhm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |