This Panasonic EEUFC1V221LJ capacitor features a capacitance of 220uF with a tolerance of 20% and a DC rated voltage of 35VDC. It has a ripple current of 730 and a leakage current of 77uA at 2 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a radial termination style with a terminal pitch of 3.5mm. It is rated for a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEUFC1V221LJ technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 35VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 730mA |
| Leakage Current | 77@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 8 X 15mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 3.5mm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |