The Panasonic EEUFM1V331LBJ is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 330uF and a working voltage of 35VDC. It has a tolerance of 20% and a ripple current rating of 1560. The capacitor is designed for through-hole mounting with a radial termination style. It has a low ESR type and operates over a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic EEUFM1V331LBJ technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 35VDC |
| Ripple Current | 1560mA |
| Leakage Current | 115.5@2MinuA |
| Lifetime | 4000h |
| Size | 8 X 20mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |