Panasonic ELC11D152DF technical specifications.
| Lead Style | Radial |
| Product Height (mm) | 13.9 |
| Product Diameter (mm) | 11.5 |
| Terminal Pitch (mm) | 5 |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Type | Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1500uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 0.43A |
| Maximum Saturation Current | 0.43A |